بانک تجارت
  • بانک تجارت

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۵۸
  • نام به انگلیسی: Tejarat Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک تجارت
  • بانک تجارت

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۵۸
  • نام به انگلیسی: Tejarat Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک تجارت

بانک تجارت یکی از بانک‌های دولتی ایرانی است که در سال ۱۳۵۸ از ادغام ۱۲ بانک تجاری داخلی و مشترک داخلی - خارجی تأسیس شده‌است. در حال حاضر، رضا دولت‌آبادی در سمت مدیر عامل و رئیس هیئت‌مدیرهٔ این بانک به فعالیت مشغول است.

پیشینه

اولین بانکی که در ایران تأسیس شد، «بانک جدید شرق» بود که مرکز آن در لندن و حوزهٔ عملیاتش مناطق جنوبی آسیا بود. این بانک بدون تحصیل هیچگونه امتیازی در سال ۱۲۶۶ شمسی (۱۸۸۸ میلادی) در شمال شرقی میدان توپخانه در محل فعلی موزهٔ بانک تجارت، فعالیت خود را آغاز کرد. گرچه فعالیت این بانک بیش از یک سال طول نکشید و تمامی امتیازات خود را به بانک شاهی واگذار کرد، ولی این حرکت، پایهٔ بانک‌داری نوین را در ایران بنا نهاد. در حقیقت می‌توان گفت بانک شاهی ایران که بعدها به بانک تجارت تغییر نام داد، نخستین بانک ایران است.

شکل‌گیری

تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷، از ۳۶ بانک فعال در کشور ۸ بانک دارای مالکیت دولتی، ۱۶ بانک دارای مالکیت خصوصی ایرانی و ۱۲ بانک دارای مالکیت مختلط ایرانی و خارجی بودند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۵۸ شورای انقلاب، بانک‌های کشور را ملی اعلام کرد و برخی از بانک‌ها در یکدیگر ادغام شدند و ۳۶ بانک موجود به ۹ بانک (به استثنای بانک مرکزی) تقلیل یافت.
بانک تجارت به موجب مصوبه مجمع عمومی بانک‌ها مصوب مهرماه سال ۱۳۵۸ شمسی از ادغام ۱۲ بانک تجاری داخلی و مشترک داخلی - خارجی، تحت عناوین، بانک بازرگانی ایران، بانک ایرانشهر، بانک صنایع ایران، بانک شهریار، بانک ایرانیان، بانک کار بانک ایران و انگلیس، بانک بین‌المللی ایران و ژاپن، بانک تجارتی ایران و هلند، بانک ایران و خاورمیانه، و بانک اعتبارات ایران، با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال در اواخر آذرماه ۱۳۵۸ تأسیس و در قالب شرکت سهامی خاص با مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران نزد ادارهٔ کل ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری تهران به ثبت رسید و سپس در سال ۱۳۶۰ شمسی هم بانک ایران و روس نیز به آن ملحق گردید.

حضور در بورس

با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی فصل جدیدی برای نهادهای دولتی شروع شد و واگذاری تعدادی از سهام بانک تجارت در دستور کار سازمان خصوصی‌سازی قرارگرفت؛ در راستای اجرای سیاست‌های دولت این بانک از سهامی خاص به سهامی عام تغییر ماهیت داد و در پی آن نماد بانک تجارت در تالار بورس اوراق بهادار تهران گشایش یافت که در سال ۱۳۸۸ شمسی سهام بانک تجارت به دولت جمهوری اسلامی ایران، سازمان بیمهٔ سلامت ایران، سهام عدالت، بانک کشاورزی، سازمان خصوصی‌سازی، شرکت تدبیرگران کارکنان بانک تجارت و غیره عرضه شد؛ هم‌اکنون بخشی از سهام این بانک، در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.

روند توسعه

به‌طور کلی، روند توسعهٔ بانک تجارت را می‌توان در سه دهه متوالی تقسیم کرد.
دههٔ اول، (بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸): که این دوره را می‌توان دورهٔ بازسازی و تثبیت بانک نام نهاد. در این دوره تلاش بسیاری برای همسازی بانک و تشخیص توانایی‌های بانک‌های ادغامی شد و محور قرار دادن هر بانک بر اساس نوع توانایی آن صورت گرفت. اساسنامهٔ بانک، ساختار سازمانی و اداری، نحوهٔ توزیع و فعالیت پرسنل، و آغاز برنامه‌ریزی برای توسعهٔ فعالیت‌های بانکی تماماً در این دوره صورت گرفت.
دههٔ دوم (بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸): این دوره پس از جنگ تحمیلی و شروع اولین برنامهٔ توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور، تحرک تازهٔ اقتصادی و توسعه فعالیت‌های مالی و پولی کشور آغاز شد. در این دوره که می‌تواند دههٔ توسعهٔ فعالیت‌های بانک تجارت نام گیرد، تعداد شعب بانک با ۹۶۰ به حدود ۲۰۰۰ شعبه افزایش یافت و تعداد پرسنل بانک از ۹ هزار نفر به بیش از ۲۳ هزار نفر رسید.
دههٔ سوم (سال‌های بعد از ۱۳۷۸): که با افزایش فعالیت‌های کشور در سطح بین‌المللی و لزوم پاسخگویی به نیازهای خاص جامعه در خصوص خدمات بانکی، حرکت به سمت بانکداری الکترونیک و استفاده از تجهیزات کامپیوتری ضروری شد. بر این اساس، با نگرش خاص مدیریت ارشد بانک مبتنی بر حرکت بر اساس برنامه‌ریزی اصولی خرد حرکت‌های گسترده‌ای در جهت توسعه فعالیت‌های مکانیزه آغاز شد.

امکانات و خدمات

بانک تجارت، با بیش از ۴۰ سال فعالیت بانکی، و سرمایه‌ای بالغ بر ۲۲۳ میلیارد ریال، دارای شبکه‌ای از ۱۴۷۱ شعبهٔ ریالی و ۴۵ واحد ارزی است که شعب، دفاتر و بانک‌های وابسته به بانک تجارت در خارج ازکشور در کشورهای فرانسه، جمهوری تاجیکستان، چین، انگلستان، امارات متحدهٔ عربی، آلمان و بلاروس در سطح بین‌المللی مشغول فعالیت هستند.
میزان تسهیلات اعطایی بانک تجارت از ۲۹٬۲۰۰ میلیارد ریال در سال ۸۰ تا پایان آذرماه ۸۷ به ۱۵۱٬۷۰۰ میلیارد ریال رسیده و از رشدی معادل ۶۰۰ درصد برخوردار بوده‌است. از این میان، مانده تسهیلات اعطایی بانک در بخش صنعت و معدن به ۵۹٬۲۲۶ میلیارد ریال، در بخش مسکن و ساختمان ۲۷٬۹۰۵ میلیارد ریال، در بخش صادرات ۴٬۳۱۴ میلیارد ریال و در بخش خدمات به ۳۲٬۶۳۱ میلیارد ریال رسیده‌است. بانک تجارت همچنین بیش از ۵٬۳۵۰ میلیارد ریال از منابع خود را جهت رفع نیازهای ضروری مردم در قالب وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج، تأمین مسکن، درمان بیماری و غیره اعطا نموده‌است.

افتخارات

طبق آمار سازمان مدیریت صنعتی کشور، هلدینگ بانک تجارت یکی از ۱۰۰ شرکت برتر اقتصاد ایران است. این بانک همچنین تنها بانکی است که هدف برنامهٔ چهارم توسعهٔ کشور در حمایت از بخش کشاورزی را محقق کرده‌است. بانک تجارت نخستین بانکی بود که از سیستم SGB، دستگاه خودپرداز و شبکهٔ سوئیفت در داخل ایران استفاده کرد.