بارز
 • بارز

 • تاریخ تاسیس: ۱۳۷۲
 • نام به انگلیسی: Barez
 • محل شرکت: کرمان
 • محصول(ها): انواع تایر سواری، SUV، تجاری، باری
 • تعداد کارکنان: 2156
بارز
 • بارز

 • تاریخ تاسیس: ۱۳۷۲
 • نام به انگلیسی: Barez
 • محل شرکت: کرمان
 • محصول(ها): انواع تایر سواری، SUV، تجاری، باری
 • تعداد کارکنان: 2156

بارز

بارز یکی از شرکت‌های تولیدکنندهٔ لاستیک در ایران است که در سال ۱۳۷۲ بنیان نهاده‌شد.


پیشینه

مجتمع صنایع لاستیک سیرجان در تیر ماه سال ۱۳۶۳ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۶ به مجتمع صنایع لاستیک کرمان تغییر نام داد و به شرکت سهامی عام تبدیل شد. همزمان با آغاز سال‌های سازندگی پس از جنگ، زمینهٔ اشتغال و کارآفرینی را در منطقهٔ کرمان فراهم آورد.
این شرکت با ظرفیت سالیانه ۲۵ هزار تُن تولید تایرهای با فناوری بایاس در زیربنایی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع کارش را آغاز کرد. در فروردین سال ۱۳۷۲ نام «گروه صنعتی بارز» را برای محصولات خود برگزید. اولین فعالیت تجاری گروه صنعتی بارز در سال ۱۳۷۳ آغاز گردید و با گسترش ظرفیت تولید خود به ۳۶ هزار تُن تصمیم گرفت تا در مسیری گام نهاده و با هدف تحقق کسب رتبهٔ نخست صنعت تایر ایران، با عقد قراداد همکاری صنعتی ۱۰ ساله جهت جذب فناوری تولید تایرهای رادیال از شرکت کنتیننتال آلمان نمود. از رهگذر این قرارداد، با افزودن خط تولید تایرهای رادیال سواری با کمربند سیمی به ظرفیت ۲۶ هزارتن در سال و خط تولید تایرهای باری/ اتوبوسی تمام سیمی خود را با ظرفیت ۱۰ هزار تن، بارز توانست ظرفیت تولیدی خود را به ۷۷ هزار تن افزایش دهد. 


توسعه

گروه صنعتی بارز در سال ۹۶ کارخانهٔ جدید خود را در استان کردستان افتتاح کرد. این کارخانه در زمینی به مساحت ۴۴ هکتار، که ۶۵ هزار متر مربع آن فضای مورد استفاده در احداث هفت سالن تولید و انبار با ظرفیت اسمی سالانه ۵۰ هزار تن است، که ظرفیت نهایی گروه صنعتی بارز را به ۱۵۰ هزار تن در سال افزایش داد. مجتمع بارز کردستان با ۶۰۰ میلیارد تومان و ۹۴ میلیون یورو سرمایه‌گذاری احداث شده و برای ۹۶۰ نفر به صورت مستقیم و ۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده‌است.
بارز با هدف افزایش میزان دسترسی مصرف‌کنندگان به محصولات خود و بهبود خدمات پس از فروش، برنامه‌های توسعه‌ای مختلفی را در راستای بهبود شبکهٔ توزیع تایر و شبکهٔ ارائهٔ خدمات پس از فروش اجرا نموده و در بیش از ۳۳۰ نمایندگی، محصولات خود را به بازار عرضه نماید. ظرفیت تولیدی محصولات بارز پس از اجرای طرح‌های توسعه‌ای تا پایان سال ۹۹، به ۱۳۲ هزار تن خواهد رسید.
سهام بارز در حال حاضر، ۵۰٬۵۲ درصد مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و ۳۲٫۳ درصد مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (سهامی عام) و سایر سهامداران ۱۷٫۱۸ درصد است.


محصولات

با بهبود ترکیب محصولات، این گروه توانسته‌است انواع تایرهای رادیال سواری، رادیال باری، رادیال تجاری، SUV، راه‌سازی و کشاورزی را طراحی و تولید نموده و به بازار مصرف معرفی نماید.
در حال حاضر گروه صنعتی بارز با تولید بیش از ۱۰۰ هزار حلقه انواع تایرهای کشاورزی (تراکتوری) نزدیک به ۷۰٪ از سهم بازار تایر کشاورزی ایران را در اختیار دارد. این شرکت با تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی ایران از جمله تراکتورسازی تبریز همکاری تنگاتنگی را پی‌ریزی نموده و قصد دارد تا نیاز این شرکت رو به رشد را در تأمین انواع تایر کشاورزی به‌صورت کامل و بلندمدت برآورده سازد. علاوه بر این، این گروه صنعتی سهم قابل ملاحظه‌ای در تأمین نیاز دو خودروساز بزرگ کشور- ایران خودور و سایپا- و سایر تولیدکنندگان خودروی سواری در ایران دارد.


افتخارات

گروه صنعتی بارز چهارمین شرکت بزرگ تایر سازی جهان است و در دومین جشنواره بین‌المللی انتخاب برترین نام و نشان‌های تجاری ایران جزو ۱۰۰ برند برتر ایران معرفی شد.
گروه صنعتی بارز با تولید حدود ۷۵٫۸۰۳ تن محصول در سال ۱۳۹۲ رتبه اول در تولید تایر را بین کارخانجات تایرسازی داخلی به خود اختصاص داد.