آیت‌الله ابراهیمی
 • آیت‌الله ابراهیمی

 • نام به انگلیسی: Ayatollah Ebrahimi
 • تاریخ تولد: ۱۳۵۱
 • محل تولد: روستای قمشانه، اسدآباد
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: بانک انصار,
آیت‌الله ابراهیمی
 • آیت‌الله ابراهیمی

 • نام به انگلیسی: Ayatollah Ebrahimi
 • تاریخ تولد: ۱۳۵۱
 • محل تولد: روستای قمشانه، اسدآباد
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: بانک انصار,

آیت‌الله ابراهیمی

آیت‌الله ابراهیمی (زادهٔ ۱۳۵۱ در اسدآباد) کارآفرین ایرانی و بنیان‌گذار بانک انصار است.

زندگی شخصی

آیت‌الله ابراهیمی در سال ۱۳۵۱ در روستای قمشانه از توابع شهرستان اسدآباد در استان همدان به دنیا آمد ولی در ۹ سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کردند. وضعیت نامناسب اقتصادی خانواده و شروع جنگ باعث شد تا همهٔ اعضای خانواده برای تأمین مخارج زندگی مشارکت کنند. آیت‌الله هم از همان روزهای ابتدایی ورودش به تهران، ناچار بود در کنار تحصیل، به کار هم مشغول شود و همزمان در فعالیت‌های بسیج نیز شرکت کند.

کارهای مختلف گچ‌کاری، موزائیک‌سازی، کارگری ساختمان و کار در تولیدی کتانی از جمله فعالیت‌های ابراهیمی در دوران نوجوانی به‌منظور کسب درآمد و کمک به خانواده بود که در تنگنای معیشتی قرار داشتند. او برخی از این حرفه‌ها نظیر موزائیک‌سازی را تا حد استادکاری دنبال کرده‌است. با این حال فعالیت‌های کاری‌اش مانع از ادامهٔ تحصیلش نشد. او در دوران مدرسه در کارگاه تولید نان بستنی مشغول به کار شده‌بود که مجبور بود ساعت ۴ تا ۷ صبح در آنجا کار کند و پس از پایان کار، مستقیم به مدرسه برود.

تحصیلات

ابراهیمی در ۱۴ سالگی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و آن‌طور که خودش می‌گوید، در دو سال اول حضورش در سپاه حقوقی هم دریافت نکرد. وی در سال‌های اولیهٔ حضورش در سپاه پاسداران به تحصیلش ادامه داد، کارگری هم می‌کرد و علاوه بر آن در فعالیت‌های بسیج محله هم شرکت داشت. به‌دلیل توانایی بالایش در مدیریت کارها و رهبری دیگران، مورد اعتماد فرماندهان بالادستی در سپاه قرار گرفت. با هر سختی که بود، بالأخره دیپلم خود را گرفت و به‌طور همزمان در چندین جای مختلف کار کرد و در برخی جاها به‌واسطهٔ‌ دقتش و همچنین اعتمادی که به او وجود داشت، در نقش مدیر مالی یا حسابدار نیز به کار گرفته شد.

در سال ۱۳۶۹ در کنکور شرکت کرد و برای ادامهٔ تحصیل، رشتهٔ حسابداری را در دانشگاه امام حسین برگزید. او تا مقطع دکتری در همان دانشگاه ادامه تحصیل داد و مدرک دکترای خود را در رشتهٔ مدیریت گرایش سیستم‌ها دریافت کرد، و همچنان نیز به‌عنوان عضو هیئت علمی دانشکدهٔ مدیریت و برنامه‌ریزی این دانشگاه مشغول به کار است.

آغاز برنامه‌نویسی

حضور ابراهیمی به‌عنوان مدیر مالی در چند مجموعه‌ٔ مختلف بخش خصوصی و کار کردن با سیستم‌های مختلف حسابداری که در آن سال‌ها رایج بود و مشاهدهٔ نقاط ضعف‌شان، وی را به این نتیجه رساند که خود باید دست به کار شود و برنامهٔ حسابداری بنویسد. این در حالی است که هیچ سررشته‌ای از برنامه‌نویسی نداشت و با مفاهیم آن کاملاً بیگانه بود. با وجود مخالفت‌های دوستان و همکاران مصمم شد تا ایدهٔ خود را عملیاتی کند. در سال ۱۳۷۱ استارت طراحی نرم‌افزار حسابداری را زد و سه سال از زندگی‌اش را وقف طراحی آن کرد و با آزمون و خطا برنامه‌نویسی را از یکی از دوستانش فرا گرفت. به خاطر دانش حسابداری، او توانست سیستم را طوری طراحی کند که کار برای کارشناسان مالی که در مجموعه‌های مختلف مشغول به فعالیت بودند و دانش حسابداری تخصصی هم نداشتند، آسان باشد.

در سال ۱۳۷۴ اولین نسخه از نرم‌افزارش را منتشر کرد. هرچند مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار حسابداری که وی نوشته متعلق به خودش است، اما آن را به‌صورت رایگان در اختیار مراکز مختلف سپاه قرار داد و در همان سال اول در ۱۲۰۰ نقطه از رده‌های عملیاتی سپاه در سراسر کشور و حدود ۵۰ شرکت بیرون از مجموعه سپاه به کار گرفته‌شد.

در مسیر کارآفرینی

ابراهیمی در سال ۱۳۷۸، شرکت حفیظ را به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعهٔ سپاه با همکاری چند نفر از همکارانش تأسیس کرد و به‌عنوان مدیر عامل این شرکت تا سال ۱۳۸۴ مشغول به فعالیت شد. ابراهیمی برنامهٔ حسابداری خود و سایر سیستم‌هایی که تا آن زمان نوشته بود را به این شرکت آورد و هزینه‌های شرکت از طریق فروش و پشتیبانی این برنامه‌ها تأمین شد، اما به‌تدریج شرکت حفیظ در زمینهٔ طراحی سیستم‌ها و فرایندهای سازمانی، حسابرسی و همچنین تحلیل و طراحی و استقرار نرم‌افزارهای سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت در حوزه‌های دولتی، بازرگانی و پیمانکاری، بودجه و بهای تمام‌شده، فعالیت‌های قابل توجهی انجام داد.

بانک انصار

در سال ۱۳۸۴ او از طرف سپاه مأموریت می‌یابد تا صندوق انصارالمجاهدین را حسابرسی کند. به‌گفتهٔ خودش، «گزارش‌هایی رسیده‌بود که مدیران این صندوق هزینه‌های سنگینی در حوزهٔ فناوری اطلاعات انجام داده‌اند، من به همراه چند نفر دیگر از بچه‌های سپاه، مأمور شدیم تا این صندوق را مورد بازرسی و حسابرسی قرار دهیم. پس از اینکه از نزدیک با فرایندها و رویه‌های کاری صندوق آشنا شدم و اسناد و مدارک را بررسی کردیم، متوجه شدیم که چه کارهای بزرگی در این صندوق در حال انجام است و به‌ویژه در حوزهٔ فناوری اطلاعات چه پیشرفت‌های قابل توجهی حتی در قیاس با بانک‌ها صورت گرفته‌است. با این اوصاف هرچه از حضورم به‌عنوان حسابرس در این صندوق می‌گذشت، بر اعتمادم نسبت به این مجموعه افزوده می‌شد و تفاوت را نسبت به بانک‌ها و موسسه‌های دیگر احساس می‌کردم. هرچند انصارالمجاهدین عنوان صندوق داشت، اما به لحاظ مقیاسی، تعداد شعب و سیستم‌های نرم‌افزاری در حد یک بانک بود».

در نهایت، ابراهیمی به‌عنوان معاون مالی بانک و عضو هیئت مدیره در سال ۱۳۸۴ به صندوق انصارالمجاهدین وارد شد. وی در مدت خدمت خود تمام تلاشش را برای تبدیل صندوق به بانک انجام داد. در نهایت در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان به‌عنوان قائم مقام مدیر عامل و عضو هیئت مؤسسهٔ بانک انصار انتخاب گردید و در پایان همان سال نیز به‌عنوان مدیر عامل بانک انتخاب شد.

با وجود چالش‌های زیادی که وجود داشت و حتی موجب استعفای تعدادی از کارکنان سابق صندوق شد، بالأخره ابراهیمی و همکارانش موفق شدند مجوزهای لازم را بگیرند و در خرداد ماه ۱۳۸۹ مجوز بانک انصار از سوی بانک مرکزی صادر شد.